Абажур з паперу — ажурне диво

Паперові абажури з’явилися на Сході — в Китаї і Японії. Сьогодні паперові моделі за популярністю наздоганяють вироби з пластику, тканини і скла. Розповідаємо, якими бувають абажури з паперу та як правильно за ними доглядати.

Історія паперових абажурів

Папір — один з найбільш пластичних дизайнерських матеріалів. Її можна зігнути, зім’яти або скласти в фігуру потрібної форми. Вперше ці якості паперу і її дешевизну відзначили жителі Китаю і Японії. Паперові ліхтарики з встановленими всередині свічками освітлювали китайські храми і палаци, будинки і навіть вулиці.

Жителі сходу вважали, що світло лампи повинен мати ніжний місячний або яскравий сонячний відтінок, тому виготовляли ліхтарики жовтого, червоного і білого кольорів. Їх розписували ієрогліфами і прикрашали пензликами. Незабаром паперові ліхтарики стали популярними в усій південно-східній Азії, де і сьогодні величезні вироби висотою до 5 метрів висвітлюють храми.

Абажур для традиційних японських ліхтариків бомборі роблять з рисового паперу. Японці впевнені, що справжня краса криється в простоті, тому не фарбують і не декорують такі абажури ніякими малюнками.

В середині минулого століття дизайнер Інго Мауер випустив на німецький ринок серію паперових світильників. Разом з майстром Дагмар Момбахом чоловіки винайшли новий вид обробки паперу, щоб пристосувати її для промислового виробництва. З тих пір популярними стали не тільки традиційні східні ліхтарики, а й паперові абажури в європейському стилі. Стилізоване виріб з паперу різних видів може мати круглу або довгасту форму, декоруватися бахромою, рюшами і пензликами.

Якою має бути папір для абажура?

Сучасні «наряди для ламп» виготовляють з вогнетривкої паперу, просоченої грязе- і водовідштовхувальними розчинами. Папір дуже добре піддається будь-яким трансформаціям, тому, крім традиційних сферичних моделей, дизайнери із задоволенням надають своїм виробам самі мудрі форми: крил, квітів, коралів або зірок.

Абажур виготовляють з веленевому, гофрованої, рисового паперу, картону. Частіше за все не щільні види паперу натягують на міцні каркаси, а ось більш щільні матеріали можна використовувати для формування виробів абстрактної форми, які складаються з безлічі окремих деталей.

Важливо! Паперові абажури доповнюють тільки світлодіодними лампочками, а не лампами розжарювання! Інакше виріб може перегрітися і спровокувати пожежу.

Абажур з паперу: з чим поєднувати і як доглядати?

Кожен паперовий абажур — це унікальний виріб, не схоже на всі інші. Тому світильник з паперовим абажуром можна підібрати для приміщень в класичних і сучасних стилях: еко і етно, класика, модерн, китайську чи японську, ар-нуво, біоніка, бохо, вінтаж, гранж, контемпорарі, мінімалізм, скандинавський, романтизм, хюгге. Фахівці «Абажурна майстерні» виготовлять для вас абажур в будь-якому з цих стилів.

Абажур з паперу не варто знімати з торшера або лампи. Такі вироби протирають м’яким пензликом, змоченою в антистатиками. Особливо уважно слід очистити складки — саме там осідає найбільше пилу.
 
Не варто мити паперовий абажур водою, інакше він розмокне і деформується. Якщо виріб сильно забрудниться, найкращий варіант — замінити його. Тим більше, такі абажури коштують дешевше, ніж тканинні або пластикові.